Najważniejsze zasady zdrowej diety

 

Im jesteśmy starsi, tym trudniej przychodzi nam utrzymanie prawidłowej masy ciała. Aby uniknąć problemu otyłości i związanych z nim dolegliwości zdrowotnych, wystarczy stosować się do kilku prostych zaleceń, o których będzie mowa w dzisiejszym artykule.

Jedz mniejsze porcje i dopasuj kaloryczność posiłków do Twojego trybu życia.

Jeśli pracujesz umysłowo i stosujesz tradycyjną, polską dietę, jest bardzo prawdopodobne, że przyjmujesz za dużo kalorii. Warto obliczyć swoje zapotrzebowanie na kalorie i dostosować do niego ilość przyjmowanego pokarmu. Być może okaże się, że zamiast 3 łyżek ziemniaków do obiadu, wystarczy Ci jedna. Ta rada jest wyjątkowo ważna, ponieważ nawet niewielka nadwyżka kalorii przyjmowana każdego dnia, mści się w formie niechcianego tłuszczu.

Zmniejsz ilość tłuszczu i węglowodanów, na rzecz błonnika i białka. Zamiast dużej ilości chleba, makaronu czy innych dodatków węglowodanowych, jedz więcej sałatek i surówek, które uzupełnią niedobór błonnika w Twojej diecie. Warto przestawić się także na smażenie bez tłuszczu, lub zacząć używać olejów 0 kcal. Białko zmniejsza uczucie głodu i dostarcza składników, niezbędnych do życia, dlatego warto zwiększyć jego ilość w diecie.

Usuń z diety niepotrzebny cukier

Regularne przyjmowanie cukru w formie napojów, soków owocowych, słodyczy i cukru do słodzenia, to prosta droga do otyłości i cukrzycy. Najlepszym rozwiązaniem, jest wyeliminowanie większości źródeł cukrów prostych z diety – dostarczają one jedynie pustych kalorii i nie dają uczucia sytości.